Kavos pupelės: geriausių veislių gidas

Kavos pupelės yra pasaulinės kultūros ir ekonomikos dalis, turinti ilgą istoriją ir tradicijas. Jos kilusios iš Etiopijos, bet šiandien auginamos daugelyje pasaulio šalių, esančių aplink pusiaują — regione, vadinamame Kavos žiedu. Skirtingose pasaulio vietose auginamos pupelės skiriasi skoniu ir aromatu, kurį lemia vietinis klimatas, aukštis ir dirvožemis, taip pat ir auginimo bei apdorojimo būdai.

Kavos pupelių rūšių įvairovė yra milžiniška, bet populiariausios yra Arabica ir Robusta. Arabica yra labiau vertinama dėl savo švelnesnio skonio ir mažesnio kofeino kiekio, o Robusta – dėl stipresnio skonio ir didesnio atsparumo ligoms. Kavos pupelių paruošimo būdai skiriasi: jos gali būti virinamos, troškinamos, maltos į miltelius ar netgi džiovinamos saulėje.

Kavos pupelės yra neatsiejama daugelio žmonių kasdienio gyvenimo dalis. Jos tampa energetikos šaltiniu, skatina sąveiką tarp žmonių ir yra įkvėpimo bei malonumo momentų palydovas. Kava yra plačiai tyrinėjama dėl jos potencialo turėti įvairių sveikatos privalumų ar rizikų, todėl kavos pupelių poveikis sveikatai tebėra svarbi mokslinių tyrimų sritis.

Kavos pupelių rūšys

Kavos pupelės skirstomos į keletą pagrindinių rūšių, iš kurių kiekviena turi savo unikalius skonio ir auginimo ypatumus.

Arabika

Arabica (Coffea arabica) yra plačiausiai paplitusi kavos rūšis pasaulyje, sudaranti apie 60-70% viso kavos derliaus. Ji yra aukščiausios kokybės dėl savo švelnaus, subalansuoto skonio ir mažesnio kofeino kiekio, palyginti su kitomis rūšimis. Arabika auginama daugiausiai aukščiau jūros lygio, nes geresni klimato sąlygos padeda sukurti geresnę skonio profilį.

Robusta

Robusta (Coffea canephora) yra antra pagal populiarumą kavos pupelių rūšis. Ji pasižymi stipresniu, kartesniu skoniu ir didesniu kofeino kiekiu nei Arabika. Robusta yra atsparesnė kenkėjams ir ligoms, todėl ji dažnai auginama žemesniuose aukščiuose ir šiltomis klimato sąlygomis.

Liberika

Liberica (Coffea liberica) yra mažiau paplitusi kavos pupelių rūšis. Ji auginama tam tikrose Afrikos ir Azijos šalyse ir yra žinoma dėl savo unikalaus aromato, kuris gali turėti vaisių ar kvapų gėlių užuominų. Liberikos pupelės yra didesnės ir netipiškos formos, o joje esanti kava dažnai vertinama dėl savo išskirtinumo.

Excelsa

Excelsa (Coffea excelsa), kartais priskiriama Liberikos atmainai, auga panašiomis sąlygomis kaip Liberika ir turi panašų, tačiau intensyvesnį ir kompleksiškesnį skonio profilį. Excelsos pupelės dažniausiai naudojamos mišriuose kavos produktuose, kad pridėtų gylį ir kompleksiškumą skoniui.

Kavos pupelių auginimas ir derlius

Auginant kavos pupelių augalus, svarbu suprasti, kad tinkamas klimatas ir nuoseklus derliaus nuėmimas yra lemiami veiksniai aukštos kokybės kavos gamybai.

Klimato reikalavimai

Kavos medžiai geriausiai auga tropiniame klimato juostose, kuriose vyravimo temperatūra yra nuo 18°C iki 25°C. Šie augalai išskirtinai reikalauja didelio drėgnumo, apsaugos nuo stiprių vėjų ir šviesos filtravimo. Augalui tinkamas lygis yra nuo 600 iki 2000 mm lietaus per metus, paskirstyto lygiai per visus mėnesius. Kavos medžių auginimui būdingos šalys:

  • Etiopija
  • Kolumbija
  • Brazilija
  • Vietnamas

Derliaus nuėmimas ir apdorojimas

Kavos pupelės yra renkamos, kai vaisiai (čerės) būna prinokę, t.y. įgavę būdingą raudoną arba violetinį atspalvį, priklausomai nuo veislės. Nuėmimas gali būti atliekamas dviem būdais:

Švelnusis metodas (angl. Selective picking):

  • Renkamos tik pilnai subrendusios čerės.
  • Derlius numatomas kelis kartus per metus.

Masiškasis metodas (angl. Strip picking):

  • Vaisiai nurenkami visi vienu metu, nepriklausomai nuo subrendimo.
  • Šis metodas paprastai naudojamas žemesnės kokybės kavos rūšims.

Po derliaus nuėmimo pupelės apdorojamos dviem pagrindiniais būdais:

Sausasis metodas:

  1. Pupelės išdžiovinamos saulėje.
  2. Nuolat apverčiamos, kad išdžiūtų tolygiai.

Šlapiasis metodas:

  1. Vaisiai fermentuojami nuplėšus odą.
  2. Po to plaunami ir džiovinami.

Apdorojus, pupelės yra ruošiamos eksportui arba tolesniam perdirbimui.