Kaip rasti tobulai tinkančius ortopedinius vidpadžius

Tinkamų ortopedinių vidpadžių paieška gali pakeisti situaciją tiems, kurie patiria pėdų skausmą, diskomfortą ar serga tokiomis ligomis kaip plantarinis fascitas ir plokščiapėdystė. Tinkami vidpadžiai gali ne tik sumažinti skausmą, bet ir pagerinti laikyseną bei palaikyti bendrą pėdų sveikatą. Šiame vadove pateikiamas žingsnis po žingsnio, kaip išsirinkti tobulus ortopedinius vidpadžius, pritaikytus jūsų poreikiams.

1 žingsnis: supraskite savo pėdos tipą

Pirmasis žingsnis renkantis tinkamus ortopedinius vidpadžius – suprasti savo pėdos tipą. Paprastai skiriami trys pėdų tipai, priklausantys nuo skliauto:

 • Plokščiapėdystė (žemas skliautas): Pėdos su per dideliu skliautu (angl. overpronation), t. y. per didelis pėdų sukimasis į vidų nusileidus. Tai gali sukelti sąnarių ir raumenų įtampą kojose ir apatinėje nugaros dalyje.
 • Aukšto skliauto pėdos: sukelia nepakankamą pėdos iškilimą, kai pėda nepakankamai sukasi į vidų, todėl blogai amortizuoja smūgius. Dėl to gali padidėti poveikis apatinei nugaros daliai ir klubams.
 • Neutralus skliautas: Suteikia natūralią pronaciją, kuri padeda efektyviai sugerti smūgį.

Norėdami nustatyti savo pėdos tipą, atlikite „šlapią testą“: sušlapinkite pėdas, žengkite ant kartono ar popieriaus lapo ir stebėkite pėdos atspaudą. Pilnas atspaudas rodo plokščiapėdystę, labai siaura juosta tarp kulno ir priekinės pėdos dalies – aukštą skliautą, o vidutinio dydžio juosta – neutralų skliautą.

2 žingsnis: įvertinkite savo poreikius pagal aktyvumo lygį

Apsvarstykite, kam jums reikalingi vidpadžiai – kasdieniam nešiojimui, sportinei veiklai ar konkrečioms sveikatos būklėms? Kiekvienu atveju gali prireikti skirtingų tipų vidpadžių:

 • Kasdieniam nešiojimui: Ieškokite tokių vidpadžių, kurie užtikrintų pusiausvyrą tarp atramos ir amortizacijos, kad galėtumėte ilgai stovėti ar vaikščioti.
 • Sportininkams: Sportininkams gali prireikti vidpadžių, kurie užtikrintų tvirtesnę skliauto atramą ir amortizaciją, kad būtų lengviau susidoroti su dideliu poveikiu sportuojant.
 • Specifinėms būklėms: Specialūs vidpadžiai skirti įvairioms ligoms gydyti. Pavyzdžiui, sergantiesiems plantariniu fascitu gali prireikti vidpadžių su papildoma kulno amortizacija ir skliauto atrama, kad būtų sumažinta plantarinės fascijos apkrova.

3 žingsnis: pasirinkite tinkamą medžiagą

Ortopediniai vidpadžiai gaminami iš įvairių medžiagų, kurių kiekviena teikia skirtingą naudą:

 • Putos: Puikiai amortizuoja ir mažina spaudimą, idealiai tinka kasdieniam komfortui ir pėdų apkrovai mažinti.
 • Gelis: Puikiai amortizuoja smūgius. Geliniai vidpadžiai ypač naudingi didelį poveikį patiriantiems asmenims ir tiems, kuriems skauda kulną.
 • Oda: Odiniai vidpadžiai yra patvarūs ir patogūs, suteikia tradicinį pojūtį ir gerą atramą, todėl dažnai pasirenkami sukneliniams batams.

4 žingsnis: pritaikykite vidpadžius

Pasirinkę vidpadžių tipą ir medžiagą, įsitikinkite, kad jie tinkamai tinka jūsų batams:

 • Išimkite esamus vidpadžius: Jei jūsų batai yra su išimamais vidpadžiais, pirmiausia juos išimkite.
 • Apkirpkite, kad tiktų: Išimkite vidpadžius: daugelį vidpadžių galima rinktis iš skirtingų dydžių, todėl gali prireikti juos patrumpinti ties pirštais, kad gerai tilptų į batus.
 • Patikrinkite, ar patogu: Įdėkite vidpadžius į batus ir išbandykite juos. Pasivaikščiokite, kad įsitikintumėte, jog jie patogūs ir suteikia atramą ten, kur jos labiausiai reikia.

5 žingsnis: apsvarstykite galimybę įsigyti individualius ortopedinius įtvarus

Jei nereceptiniai vidpadžiai netenkina jūsų poreikių, apsvarstykite galimybę įsigyti pagal užsakymą pagamintus ortopedinius vidpadžius. Jie yra specialiai pagaminti taip, kad tiktų jūsų pėdoms ir spręstų konkrečias jūsų problemas. Podiatras gali įvertinti jūsų pėdas ir pagal tikslius pėdų matavimus paskirti individualius ortopedinius įdėklus, kurie suteikia pritaikytą atramą ir amortizaciją.

6 žingsnis: reguliariai keiskite vidpadžius

Ortopediniai vidpadžiai laikui bėgant susidėvi. Vidpadžio tarnavimo laikas priklauso nuo jūsų aktyvumo lygio, vidpadžio medžiagos ir nuo to, kaip dažnai jie naudojami. Paprastai rekomenduojama juos keisti kas 6-12 mėnesių, kad būtų užtikrintas optimalus veikimas ir atrama.

Išvados

Pasirenkant tinkamus ortopedinius vidpadžius reikia suprasti savo pėdos tipą ir konkrečius poreikius, pasirinkti tinkamą medžiagą, užtikrinti tinkamą pritaikymą ir, jei reikia, apsvarstyti individualias galimybes. Laikydamiesi šių žingsnių, galite gerokai padidinti savo pėdų komfortą ir išvengti galimų sveikatos problemų. Atminkite, kad tinkamas vidpadis gali labai pakeisti jūsų kasdienį gyvenimą ir aktyvumo lygį.