
Valgomasis ir virtuvė – tai dvi erdvės, kurios šiandien vis dažniau susilieja į vieną bendrą zoną. Atviros planuotės sprendimai leidžia daugiau bendrauti, patogiau judėti, tačiau kartu iškelia naują iššūkį: kaip suderinti šias dvi funkcines zonas į vientisą, estetišką ir harmoningą visumą? Kai kurie renkasi drąsius kontrastus, kiti – klasikinius derinius, bet svarbiausia, kad visa erdvė kalbėtų ta pačia kalba.
Vientisumas – kelias į vizualinę harmoniją
Pirmas ir bene svarbiausias principas – vizualinis vientisumas. Tai nereiškia, kad viskas turi būti tokios pačios spalvos ar medžiagos, bet svarbu, kad spalvos, faktūros ir stilius papildytų vienas kitą. Jei virtuvė moderni, su minimalistiniais baltais fasadais ir nerūdijančio plieno detalėmis – tamsaus riešuto klasikinio stiliaus valgomojo komplektai gali atrodyti „iš kito pasaulio“. Tokiu atveju geriau rinktis lengvas formas, šviesius tonus ir metalinius ar stiklo elementus.
Medžiagų ir spalvų dermė
Derinant baldus verta žiūrėti ne tik į spalvą, bet ir į medžiagą. Jei virtuvėje dominuoja mediena – ar tai būtų natūralus ąžuolas, ar balinta pušis – galite rinktis virtuvės valgomojo komplektą iš panašios (nors nebūtinai identiškos) medienos. Skirtumas tonuose netgi gali pagyvinti vaizdą. Jei virtuvės baldai plastikiniai, lakuoti ar turi blizgius paviršius – prie jų tiks metalinės ar minimalistinės valgomojo komplektų detalės.
Spalvos gali būti derinamos keliomis kryptimis: tonu į toną (pvz., šviesiai pilka virtuvė + tamsiai pilkos kėdės), kontrastingai (balta virtuvė + juodas stalas) arba išlaikant neutralų foną ir pasirenkant vieną akcentinę spalvą (pvz., viskas balta ir šviesu, bet kėdės ryškiai garstyčių spalvos).
Formų dialogas tarp virtuvės ir valgomojo
Derinant valgomojo komplektus su virtuvės interjeru verta atkreipti dėmesį į formas – tiek stalo, tiek kėdžių, tiek virtuvinių spintelių ar salos linijas. Jei virtuvėje vyrauja griežtos linijos, kampai, tuomet apvalus valgomojo stalas gali įnešti švelnumo. Tuo tarpu, jei virtuvėje daug užapvalintų formų, lenktų rankenėlių ar apvalių šviestuvų – kampuotas stalas ir griežto dizaino kėdės gali tapti kontrasto akcentu.
Svarbu, kad formos „kalbėtų viena su kita“. Jei viskas linijiška, griežta, bet netikėtai atsiranda barokinio stiliaus kėdės su raižiniais – jos atrodys kaip nesusipratimas, nebent tai būtų tyčinis stilistinis akcentas.
Kėdžių ir stalo santykis – daugiau nei stilius
Kėdės ir stalas – tarsi pora. Net jei jūsų virtuvė ir valgomasis erdvėje nėra fiziškai atskirti, labai svarbu, kad šie baldai būtų ne tik stilingai, bet ir proporcingai suderinti. Plonas, lengvas metalinis stalas ir masyvios kėdės su plačiais porankiais gali sukelti disonansą – ir vizualiai, ir praktiškai.
Be to, atkreipkite dėmesį į tai, kad stalo aukštis ir kėdžių sėdimoji dalis būtų tinkamai suderinti. Patogumas yra tokia pat svarbi detalė kaip spalva ar dizainas.
Šviestuvai – jungiamoji grandis
Šviestuvas virš valgomojo stalo gali tapti ta jungiamąja grandimi, kuri vizualiai susieja virtuvę ir valgomojo zoną. Jei virtuvėje šviestuvai yra įleidžiami, modernūs ar industrinio stiliaus – virš stalo galite pakabinti vieną ryškų akcentą, pavyzdžiui, didelį sferinį šviestuvą, žibintą ar net kelių lempų kompoziciją, kuri pakartoja virtuvėje dominuojančias formas ar medžiagas.
Šviesa taip pat gali padėti sukurti atskyrimą tarp zonų, net jei jos bendroje erdvėje. Šilta, kryptinga šviesa virš stalo tarsi kviečia „susiburti“, o neutralesnė, išsklaidyta virtuvėje – kuria darbo atmosferą.
Tekstilė ir detalės – pabaikite derinį akcentais
Net jei stalas ir virtuvės baldai nėra iš vienos kolekcijos – tinkamai parinkta tekstilė (staltiesė, kėdžių pagalvėlės, užuolaidos) gali viską sujungti į bendrą stilistinę liniją. Tas pats galioja ir mažoms detalėms – indams, vazoms, prieskonių laikikliams. Viena spalvinė gija ar pasikartojantis elementas (pvz., juodi metaliniai rėmai) – gali tapti puikia sąsaja tarp skirtingų zonų.
Atviros lentynos ir perėjimai
Jeigu turite atviras lentynas – jas galima išnaudoti kaip vizualinį tiltą tarp virtuvės ir valgomojo. Pavyzdžiui, toje pačioje lentynoje gali būti ir kavos puodeliai, ir estetinės dekoracijos, kurios dera prie stalo ar kėdžių spalvos. Tokie sprendimai subtiliai, bet efektyviai „apjungia“ visą erdvę.