Kviečiame į virtualią parodą „Kelionė po knygų skirtukų pasaulį“

Skirtuko atsiradimo istorija siekia Senovės Egipto laikus. Jau tuo metu raštininkai naudojo kažką panašaus  į skirtuko prototipą: priklijuodavo papiruso gabalėlį ir pažymėdavo reikalingą  vietą ant 40-ies ir daugiau metrų ilgio ritinių. Pirmieji knygų skirtukai pasirodė Anglijoje apie 1850 metus. Šiuo metu jie gaminami iš pačių į vairiausių medžiagų, netikėčiausių formų.

Kauno m. mokyklų bibliotekininkų metodinių renginių metu sužinojome apie Prezidento Valdo Adamkaus gimnazijos bibliotekininkės Redos  Janušauskienės pomėgį kolekcionuoti knygų skirtukus. Paprašėme atrinkti labiausiai patinkančius ir paruošėme virtualią parodą.

Apie savo pomėgį pasakoja kolekcijos savininkė: „Esu Reda Janušauskienė, Prezidento Valdo Adamkaus gimnazijos bibliotekininkė. Knygų skirtukus ne tik kolekcionuoju, bet ir pati gaminu. Ir labai mėgstu pagaminusi juos dovanoti.

Rimčiau kolekcionuoti  pradėjau prieš keletą metų. Skirtukų vis daugėjo. Šiandien kolekcijoje jų jau –  apie 500. Socialiniuose tinkluose knygų skirtukų kolekcionieriai lengvai randa vienas kitą. Tad laiškai su lobiais, t.y. skirtukais, atkeliauja iš įvairių šalių: Japonijos, Brazilijos, Graikijos, Indijos, JAV, Norvegijos. Pati labai mėgstu keliauti, tad visada iš kelionių parsivežu naujienų. O ir mano dukra, draugai, kolegos žino ką padovanoti.

Knygų skirtukai gali daug papasakoti apie šalies istoriją, supažindinti su įžymiomis vietomis bei žymiais žmonėmis, tradicijomis, amatais, informuoti apie naujas knygas ir pan. Jie net gali mums tarnauti vietoj kalendoriaus ar liniuotės. Savo kolekcijoje turiu du skirtukus su įmontuotais didinimo stiklais, vienas iš jų – miniatiūrinis.

Skirtukai man teikia džiaugsmą, primena juos dovanojusius žmones ar aplankytus kraštus. Mano kolekcijoje yra popierinių, odinių, metalinių ir net medinių knygų skirtukų. Saugoju ir mokinių dovanotų pačių pagamintų skirtukų.

Mielieji, linkiu ir Jums ką nors gražaus bei mielo širdžiai kolekcionuoti!“ 

Irena Valentukonienė,
Kauno pedagogų kvalifikacijos centro bibliotekininkė