2018 m. vasario 19 d. Kauno pedagogų kvalifikacijos centre vyko Algimanto Aleksandravičiaus 33 fotografijų parodos „Menininkų keliu Ever su kunigu Algirdu Toliatu“ atidarymas ir susitikimas su bendraautoriais: rašytoja, žurnaliste, gide po Berlyną Lina Ever Neverbickiene ir Lietuvos vyriausiuoju policijos kapelionu, kunigu Algirdu Toliatu. Susirinkusiems svečiams autoriai pasakojo kaip gimė kelionės idėja, kokius nuotykius patyrė keliaudami Menininkų keliu.

Nacionalinės kultūros ir meno premijos laureatas, Fotomeno sąjungos garbės narys, Tarptautinės meninės fotografijos federacijos fotografas Algimantas Aleksandravičius 2017 m. spalio mėnesį kartu su kunigu A. Toliatu ir rašytoja L. Ever penkias dienas Saksonijos Šveicarijoje, Vokietijoje ėjo piligriminiu Menininkų keliu nacionaliniame parke. Iš daugybės kelionės metu padarytų kadrų fotografas atrinko 33, taip simbolizuodamas brandą ir kūrybiškumą. Keliauninkai per penkias dienas nuėjo vidutiniškai po 12 km kasdien, apsistodami paprastose piligriminėse nakvynės vietose. Kelionėje aplankytos vietos paliko neišdildomą įspūdį, o kai kurių vietų grožiui apibūdinti net nerado žodžių, todėl savo susižavėjimą fotografas perteikė vaizdais. Jo nespalvotuose peizažuose lyg iš praeitų amžių išplaukia debesimis apgaubtos smiltainio uolos ir olos, samanomis apžėlę tarpekliai, nuvinguriuojanti Elbės upė, šimtamečiai miškai, paslaptingi tiltai ir senos pilys. Pasak fotografo, kelionėje visai naujai atsiskleidė ir jo bendrakeleiviai, todėl parodai atrinko ir kelis jų portretus.

Pasak rašytojos ir gidės po Berlyną L. Ever, šis kelias piligriminei kelionei ir pokalbiams su kunigu buvo pasirinktas neatsitiktinai – jis eina pro įspūdingus gamtos ir žmonių sukurtus paminklus, jį buvo pamėgę romantizmo epochos menininkai, čia pasisemdavę įkvėpimo savo kūriniams. Prieš daugiau nei du šimtus metų šiuos unikalius gamtos paminklus su neįžengiamais miškais ir aukštai virš jų iškilusiomis smiltainio uolomis atrado ir išpopuliarino du Dresdene dirbę dailininkai. Romantizmo epochoje šiomis vietovėmis keliavo vokiečių dailininkai romantikai. Paskui dailininkus tuo keliu pasuko rašytojai, muzikai bei kiti įkvėpimo gamtoje ieškoję menininkai, ir kelias buvo pavadintas Dailininkų keliu (Malerweg). Ilgą laiką buvęs primirštas kelias atgaivintas tik šio amžiaus pradžioje. Menininkų kelio legenda sužavėjo ir parodos autorius.

„Vasarą prie kavos puodelio papasakojau apie kelionę kunigui A. Toliatui, su kuriuo susidraugavome Vilniaus knygų mugės metu. Papasakojau jam visiškai nesitikėdama, kad jis entuziastingai parems ir palaikys šią idėją, nes juk supratau, kad taip užimtam populiariam kunigui savaitei išeiti į miškus yra didžiulė prabanga. Juolab nesitikėjau, kad susidomės vienas geriausių Lietuvos fotografų, Nacionalinės premijos laureatas A. Aleksandravičius“, - džiaugėsi rašytoja.
Pasak kunigo, tai įkvėpimo, amžinybės ieškojimo kelias. Susitikimo su savimi, su savo trūkumais, silpnybėmis kelias. „Kai susiplanuoji vienaip, o susidėlioja visai kitaip. Ir gerai. Kelias diktuoja savo sąlygas, savo iššūkius. Ir tik klausimas, kiek sugebėsim atsiliepti į tai, atpažinti, pasileisti į tą kelionę, atrasti. Šioje kelionėje buvo įvairiausių įspūdžių, pačių įvairiausių atradimų. Kai kurie jų – užkluptos, netikėtos, nepakartojamos akimirkos. Tuomet Algimantas stabdydavo ir liepdavo nejudėti. Fotografuodavo. Jei mes nesugebėsime išreikšti tai ką norime pasakyti iš tos neapibrėžiamos begalybės, tai ką išgyvename fotografija – ta sustabdyta akimirka. Tai nekalbėsime Tam žmogui. Kaip materializuoti dvasinius dalykus? Kaip juos pajausti, išgyventi, padaryti prieinamus kitiems. Menininkai tuo kvėpuoja, gyvena. Menininkui reikia žiūrovo, kritiko, bendrakeleivio, palaikytojo, bendraautorio. Mes pildome vieni kitus. Esame atradėjai ir kūrėjai kelyje. Bendrakūrėjai“, – pasakojo kunigas.

Autoriai prasitarė, kad pradėta rašyti knyga, kuri įkūnys nueitą kelią, kelionės metu įvykusius dialogus. Visi trys autoriai nueitą kelią įkūnys savaip – gimė nuotraukos, tekstai. Gims pamokslai, knyga, kurie galbūt įkvėps ir kitus svajoti ir keliauti – čia ir dabar, nes gyvenimas yra tik vienas. Ir nepabijoti atsiplėšti nuo įprasto savęs, surasti laiko ir išeiti į savo Kelionę. Gims naujos svajonės.

Rašytoja paragino ir visus susirinkusiuosius svajoti, nebijoti ir nesigėdyti svajonių pasakoti, jomis dalintis, nes jos pildosi. Gyventi atvira širdimi ir vieniems kitus palaikyti, palaikyti padedančias

augti svajones, prasmingas iniciatyvas.

Algimanto Aleksandravičiaus 33 fotografijų paroda „Menininkų keliu Ever su kunigu Algirdu Toliatu“ 2018 m. vasario 19 d. – kovo 9 d. veiks Kauno pedagogų kvalifikacijos centre.

Ją aplankyti galima pirmadieniais – penktadieniais 8.00–17.00 val.

(Nuotraukos - Antanas Untydi, KPKC).


Additional information