
Staigus danties lūžis gali sukelti nemenką stresą – tiek fizinį, tiek emocinį. Tai gali nutikti bet kuriuo metu, tačiau jei tokia situacija susiklosto naktį ar savaitgalį, kai odontologijos kabinetai dažniausiai nedirba, gali kilti dar didesnė panika. Ar reikėtų laukti ryto? Ar įmanoma laikinai sumažinti skausmą namuose? Ką daryti, kad situacija nepablogėtų iki vizito pas odontologą? Atsakymai į šiuos klausimus padės pasiruošti netikėtai situacijai ir išvengti rimtesnių pasekmių.
Kodėl gali lūžti dantis?
Danties lūžis gali įvykti dėl daugybės priežasčių – nuo traumos iki natūralaus dantų nusidėvėjimo. Vieni dažniausių atvejų yra susiję su nelaimingais atsitikimais, pavyzdžiui, kritimu, smūgiu į veidą ar net pernelyg stipriu kramtymu. Jei dantis jau buvo pažeistas dėl ėduonies ar senos plombos, tikimybė, kad jis gali įtrūkti ar lūžti, yra dar didesnė.
Neretai pacientai susiduria su danties pažeidimais dėl bruksizmo – dantų griežimo miego metu. Jei žmogus nesąmoningai stipriai spaudžia dantis, ilgainiui emalis silpnėja, o dantis gali neatlaikyti apkrovos. Tai gali nutikti staiga, be jokio aiškaus išorinio poveikio.
Kaip reaguoti, jei nulūžo dantis?
Nors situacija gali atrodyti kritinė, svarbiausia – išlikti ramiai ir imtis tinkamų veiksmų. Tinkamas atsakas gali padėti ne tik sumažinti skausmą, bet ir padidinti galimybę išsaugoti dantį arba jo fragmentą.
1. Įvertinkite situaciją
Pirmiausia reikėtų įsitikinti, kiek danties nulūžo. Ar tai tik nedidelis emalio įtrūkimas? Ar pažeistas didesnis danties gabalas? Ar matomas nervas? Jei skausmas labai stiprus arba iš danties matosi pulpa (danties viduje esantys audiniai ir kraujagyslės), tai ženklas, kad situacija yra rimta ir reikėtų kuo skubiau kreiptis į odontologą.
Jei dantis kraujuoja, svarbu sustabdyti kraujavimą. Tai galima padaryti prispaudus prie žaizdos sterilų marlės gabalėlį arba švarų audinį.
2. Išsaugokite nulūžusį fragmentą
Jei danties fragmentas vis dar yra, nereikėtų jo išmesti. Kai kuriais atvejais odontologas gali jį pritvirtinti atgal. Geriausia jį laikyti fiziologiniame tirpale (pavyzdžiui, specialiame kontaktinių lęšių skystyje) arba piene. Jei tokių priemonių nėra, jį galima įdėti į burną, po liežuviu – svarbu, kad jis neišdžiūtų.
3. Mažinkite skausmą ir patinimą
Danties lūžis dažnai sukelia stiprų skausmą, ypač jei pažeistas nervas. Kol laukiate vizito pas specialistą, galima vartoti skausmą malšinančius vaistus, pavyzdžiui, ibuprofeną ar paracetamolį. Taip pat rekomenduojama šaldyti pažeistą vietą – pridėjus ledo paketą prie skruosto, sumažinsite patinimą ir laikinai numalšinsite skausmą.
4. Venkite maisto ir gėrimų, galinčių pabloginti situaciją
Jei dantis jautrus ar skausmingas, geriausia vengti karšto, šalto, saldaus ar rūgštaus maisto bei gėrimų, kurie gali dar labiau dirginti pažeistą vietą. Taip pat patartina nebandyti kramtyti pažeista puse, kad išvengtumėte papildomo danties trupėjimo ar didesnės žalos.
5. Naudokite laikinas priemones, jei reikia
Kai kurie žmonės, laukdami vizito pas odontologą, naudoja vaistinėse parduodamus laikinus dantų plombavimo gelius ar specialius dantų vaškus, kurie apsaugo pažeistą vietą nuo išorinių dirgiklių. Tačiau tai nėra ilgalaikis sprendimas, o tik laikina priemonė, padedanti išvengti diskomforto iki profesionalios pagalbos gavimo.
Kada būtina kreiptis į odontologą?
Kai kurie pacientai gali manyti, kad jei skausmas nėra stiprus, o danties pažeidimas nedidelis, vizito pas odontologą galima ir vengti. Tačiau net ir mažas danties įtrūkimas gali sukelti rimtų problemų ateityje. Laikui bėgant gali prasidėti infekcija, pažeistas nervas ar dantis gali dar labiau skilti.
Jeigu dantis nulūžo iki nervo arba jaučiamas nuolatinis, pulsuojantis skausmas, reikia kuo greičiau kreiptis į specialistą. Tokiais atvejais dažnai prireikia gydymo, įskaitant plombavimą, danties atstatymą laminatėmis arba, sudėtingesniais atvejais, kanalų gydymą.
Kaip odontologas gali atkurti nulūžusį dantį?
Šiuolaikinė odontologija siūlo įvairius sprendimus, priklausomai nuo pažeidimo masto. Jei nulūžo tik nedidelis danties fragmentas, dažniausiai pakanka estetinio plombavimo, kuris leidžia atkurti danties formą taip, kad jis atrodytų visiškai natūraliai.
Jei pažeidimas yra didesnis, gali būti naudojamos porcelianinės laminatės arba vainikėliai, kurie užtikrina ne tik estetinį vaizdą, bet ir danties apsaugą nuo tolimesnio nusidėvėjimo.
Sudėtingesniais atvejais, kai dantis lūžo iki šaknies, gali prireikti šaknų kanalų gydymo arba net danties implanto, jei jo išgelbėti neįmanoma.
Kaip ateityje išvengti dantų lūžių?
Nors kai kurių situacijų numatyti neįmanoma, galima imtis tam tikrų priemonių, kad sumažintumėte dantų lūžių riziką. Vienas svarbiausių dalykų – reguliarūs vizitai pas odontologą. Profesionalus patikrinimas gali padėti nustatyti dantų silpnąsias vietas ir užkirsti kelią galimiems lūžiams.
Jeigu užsiimate sportu, kuriame yra rizika patirti smūgius į veidą, verta apsvarstyti specialių dantų apsaugų naudojimą. Taip pat, jei griežiate dantimis naktį, gali būti naudinga individualiai pagaminta apsauginė kapa.
Danties lūžis gali įvykti bet kuriuo metu, tačiau žinant, kaip tinkamai reaguoti, galima išvengti didesnių problemų ir kuo greičiau atkurti šypseną.
Straipsniui naudingos informacijos suteikė odontologijos klinika Klaipėda.